spor eğitim

Uzun Mesafe Koşuları

Uzun mesafe koşuları nedir, uzun mesafe koşularının teknikleri nelerdir, uzun mesafe koşuları nasıl yapılır, uzun mesafe koşularının kuralları nelerdir ?

Uzun Mesafe Koşuları

Merhaba arkadaşlar. Yukarıda sorduğum soruların ayrıntılı cevaplarını, yani kısaca atletizmde uzun mesafe koşuları hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca yazının sonunda videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Uzun Mesafe Koşuları Nedir

Atletizmde uzun mesafe koşuları3000 metre5000 metre ve 10 000 metre koşularıdır. En kısası üç kilometre uzunluğunda olan kesintisiz koşu türüdür. Fizyoljik olarak aerobik temellidir; dayanıklılık ve zihinsel güç gerektirir.

Uzun mesafe koşuları, finişte atağa kalkmanın orta mesafe koşularında olduğu kadar önem taşımadığı, başarının tempoya bağlı olduğu son derece sağlam fiziksel ve zihinsel yapı isteyen koşulardır.

Uzun mesafe koşularında stil ve nefes çok önemlidir. 2 metrede bir nefes alınıp verilir. Adımlar kısa ama daha serbest olup, ayaklar yere tabanla basar.

Uzun Mesafe Koşu Türleri

Orta mesafe koşuları 3 kategoride yapılır. Bunlar;

 • 3000 metre
 • 5000 metre
 • 10 000 metre

şeklindedir.

3000 metre : 400 metrelik standart atletizm pistinin çevresinde 7,5 tur atılarak tamamlanan uzun mesafe koşusudur. Bu koşu 1982 yılına kadar bayanların en uzun mesafe koşusu iken, aynı yıl Avrupa Şampiyonası’nda bayanlar maraton da koşmaya başlamıştır.

3000 metre orta ve uzun mesafe koşucularının birlikte yarışabilmelerine izin vermekte, böylelikle orta mesafe yarışlarındaki hız ile uzun mesafe koşularında öne çıkan dayanıklılık arasında bir denge kurmaktadır.

5000 metre : 400 metrelik standart atletizm pistinin çevresinde 12.5 tur atılarak tamamlanan uzun mesafe koşusudur. Bu koşunun ilk derecesi 1875 yılında Londra’da 17.07 ile kaydedilmiştir.

5000 metre koşusu (yaklaşık 3,1 mil veya 16.404 ft) Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları’nda Atletizm dalında açık ya da kapalı salonlarda koşulur. Taktikler de önemli bir rol oynadığı için ve birçok kombinasyon kullanıldığından her zaman cazip bir branş olmuştur.

10 000 metre :  Yaz Olimpiyat Oyunları ve Dünya Atletizm Şampiyonası’nda da koşulan bir uzun mesafe koşusudur. 400 metrelik standart pistte 25 tur olarak koşulur.

Uzun mesafe koşularında yarışmacılar arasındaki fark çok açılabilmektedir. Önde koşan atletin ,arkadan gelen atletle 400 metre fark yapmasına “tur bindirme” denir.

Uzun Mesafe Koşuları Kurallar

 • Orta mesafe koşularında yarışa tabanca atışıyla başlanır.
 • Yarış boyunca, koşucular başladıkları kulvarlarda devam etmek zorunda değillerdir. Kulvar değiştirebilirler. Yarış başladıktan kısa bir süre sonra bütün yarışmacılar iç kulvara dizilir.
 • Başlama anında çıkış çizgisi kavislidir böylece, tüm koşucuların varışa olan mesafesi aynı olacak biçimde çıkış yapılır.
 • Yarışmacılar yarışa ayakta başlar.
 • Atletler, ıslanma ile şeffaflaşmayan atlet ve şortlar giymeli, numaralar kolayca görülebilecek büyüklükte sırta ve göğüse tutturulmuş olmalıdır.
 • Yarışmacılardan birisinin hatalı çıkış yapması durumunda çıkış tekrarlanır. İki kez hatalı çıkış yapan atlet diskalifiye edilir. Pist yarışmalarında diskalifiye olan atlet, pisti hemen terk etmelidir.
 • Hatalı çıkıştan sonra yarışmacılar, tabancanın yeniden ateşlenmesi ile geri çağrılır.
 • Yarışmalarda dereceler elektronik kronometre ile saptanır. Bu kronometreler, yarışmayı başlatan tabancaya bağlanmıştır ve ateşleme ile kendiliğinden otomatik olarak çalışmaya başlar. Ayrıca ipi göğüsleyen atlet, saniyenin yüzde birini saptayabilen “Foto Finiş” aletiyle tespit edilir.
 • Zaman, silahın ateşlenmesinden, atletin gövdesinin bitişe vardığı ana kadar geçen süre ölçülerek bulunur.

Saha ve Ekipman

Atletizmde uzun mesafe koşuları

Uzun mesafe koşuları atletizmin aletsiz yapılan branşlarından biridir. Atletlerin kullandıkları kıyafet ve koşu ayakkabısı dışında herhangi bir alet kullanılmaz.

Pist : Atletizm pisti futbol sahasının çevresine çizilir. Saha bölümüne en yakın kulvarların (iç kulvarların) uzunluğu 400 m’dir.  Pistin kendisi yaklaşık 100’er metrelik iki düzlükle yine 100’er metrelik iki dönemeçten oluşur. Standart Pistte 8 kulvar bulunur; bunların her birinin genişliği 122 santimetredir.

Atletizm pistlerinde “tartan” denilen sentetik bir bileşik olan yapay zemin kullanılır.

Uzun Mesafe Koşuları Dünya Rekorları

3000 metre Rekorları

Erkeklerde :

 • 7:20.67  Daniel Komen ( Kenya) 1 Eylül 1996 Rieti Yarışları Rieti, İtalya

Kadınlarda :

 • 8:06.11  Wang Junxia (Çin) 8 Eylül 1993 Çin Ulusal Oyunları Pekin, Çin

5000 metre Rekorları

Erkeklerde :

 • 12:37.35  Kenenisa Bekele ( Etiyopya) 31 Mayıs 2004 Fanny Blankers-Koen Oyunları, Hengelo, Hollanda

Kadınlarda :

 • 14:11.15   Tirunesh Dibaba (Etiyopya) 6 Haziran 2008 Bislett Oyunlaru Oslo, Norveç

10 000 metre Rekorları

Erkeklerde :

 • 26:17.53  Kenenisa Bekele ( Etiyopya) 26 Ağustos 2005 Memorial Van Damme, Brüksel, Belçika

Kadınlarda :

 • 29:31.78  Wang Junxia (Çin) 8 Eylül 1993 Çin Ulusal Oyunları Pekin, Çin

Videolu Anlatım

Değerli arkadaşlar atletizmde orta mesafe koşuları nı genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bütün dallarıyla atletizm hakkında genel bilgi sahibi olmak isterseniz “Atletizm Nedir” yazıma göz atabilirsiniz.

Diğer spor branşları için buradan Spor eğitim kategorisine ulaşabilirsiniz. Bu spor hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buradan Türkiye Atletizm Federasyonu resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

Şu yazılara da göz atabilirsiniz.

Atletizmde Koşular

Atletizm Nedir

Atletizmde Atlamalar ve Rekorlar

Gülle Atma

Cirit Atma

Futbol Oyun Kuralları

Basketbol Kuralları

Hentbol Kuralları

Badminton Kuralları

Masa Tenisi Kuralları

Bocce Nasıl Oynanır

Voleybol Kuralları

Join The Discussion