spor eğitim

BADMİNTON KURALLARI KISACA | Videolu Anlatım

Badminton nedir? Badminton nasıl oynanır, badminton kuralları nelerdir, kaç kişi ile oynanır …!!!???

Değerli arkadaşlar bu yazımda sizlere badminton oyun kuralları, saha ölçüleri ve nasıl oynandığı hakkında kısaca bilgiler sundum. Teknik terimlere boğulmadan badmintonu oynayabilmeniz için yeterli bir yazı. Ayrıca yazının sonunda videoyu izleyebilirsiniz. Ya da direk buradan

Badminton nedir ?

Oyun Kuralları Kısaca
Oyun Kuralları Kısaca

Kaz tüyünden imal edilmiş bir top ve raketle, çizgilerle belirlenmiş bir alanda oynanan, kendine has kuralları olan keyifli bir spor branşıdır.

Her ne kadar kaz tüyü desek te günümüzde sentetik toplar daha yaygın kullanılmakta. Ekipmanları pahalı olmayan ve kolay temin edilebilen ve oynaması hem keyifli hem basit olduğundan gittikçe yaygınlaşan bir spordur.

Badminton bir salon sporudur. açık havada oynamak her ne kadar daha keyifli olsa da tüytop hafif olduğu için rüzgardan kolayca etkilenip yön değiştireceğinden, açık havada oynamaya çok ta müsait değildir.

Badmintonun Tarihçesi

M.Ö 5.yüzyılda Çin’de badmintona benzeyen “Ti Jian Zi” adlı bir oyunun oynandığı söylenir. Hatta kaz tüylerinin vişneye ya da eriğe geçirilip kurutulmasıyla tüy top yapılır ve bu topla badminton oynanırmış. Daha sonra Hindistan’ da ve Japonya’da oynanmaya başlanmış.

Marco Polo sayesinde bu oyun Asya’dan Avrupa’ya getirilmiş. Oyunun adı İngiltere’de “Badminton” isimli bir kasabada yaygınlaşmasından doğmuştur.

İlk federasyon “Uluslar Arası Badminton federasyonu (IBF)” adıyla Londra’da kuruldu. Daha sonra Çin önderliğinde ” Dünya Badminton Federasyonu (WBF) ” kurulmuş ancak bu durum çok sürmemiştir.

1981′ den itibaren bütün ülkeler, Uluslar Arası Badminton Federasyonu adı altında toplanmıştır. Türkiye Badminton Fedarasyonu (TBF) 1992 yılında kurulmuştur.

Badminton Saha Ölçüleri

Badminton Saha Ölçüleri
Badminton Saha Ölçüleri

Badminton sahası 40 mm genişliğindeki çizgilerle işaretli bir dikdörtgen şeklindedir. Sahanın ölçüleri teklerde 5,18 x 11,88 m; çiftlerde ise 6,10 x 13,40 m’dir. Ayrıntıları resimde görebilirsiniz. File direkleri 1,55 m boyunda olmalıdır. File 76 cm yüksekliğinde ve 6,1 metre genişliğinde olmalıdır.

Ekipmanlar

Top : Orjinal top mantar bir tabana sabitlenmiş 16 adet kaz tüyünden oluşur. Mantar tabanın yarı çapı 25-28 mm arasında olmalı ve topun ağırlığı 4,75-5,50 g arasında olmalıdır. Tüylerin uzunluğu ise 62-70 mm arasıdır.

raket ve toplar
Raket ve Toplar

Raket : Toplam uzunluğu 680 mm, genişliği 230 mm olan ve genellikle karbon fiber malzemeden yapılan oldukça hafif bir ekipmandır.

Badminton Nasıl Oynanır ?

Badminton teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilen bir spordur. Oyun kura atışıyla başlar. Kurayı kazanan taraf hem sahayı seçer hem de ilk servisi atar.

Oyunda temel prensip topu karşı tarafa geçirerek puan kazanmaktır. Teklerde olsun çiftlerde olsun taraflar sadece bir defa topa vurma hakkına sahiptir. Topu saha dışına atan veya kendi sahasında yere düşmesine mani olamayan taraf puan kaybeder.

Oyunun her bir seti 21 puandan ibarettir. Toplam skor 20-20 olduğunda 2 sayılık üstünlük alan taraf oyunu kazanır. Toplam skor 29-29 olduğunda 30. sayıyı alan ilk taraf oyunu kazanır.

Oyunu kazanan taraf bir sonraki oyunda ilk servisi atar. Oyuncular ilk oyunun sonunda, üçüncü bir oyun oynayacaksa 2. oyunun sonunda ve 3. oyunda taraflardan biri ilk 11 sayıya ulaştığında yer değiştirirler.

Her oyunda sayı 11 e ulaştığında 60 sn; oyun sonlarında ise 120 sn ara verilir.

Servis Atışı
Servis Atışı

Servis : Servis, oyunun başlangıç atışıdır. Servis atışı sırasında topun tamamı servis atan oyuncunun bel hizasının altında olmalıdır.

Servis atan oyuncu ile servis karşılayan oyuncunun her iki ayağı korktun yüzeyi ile temas halinde kalacaktır

Servis atan oyuncunun raketinin başı, servis atışı başlangıcında aşağıya doğru olmalıdır.

Servis atan oyuncu servis atışı sırasında topu ıskalarsa veya başka bir hata yaparsa servis karşı tarafa geçer.

Servis atan oyuncu çift bir sayı aldığında sağdan tek bir sayı aldığında soldan servis kullanır.

Hakemler

Oyun Kuralları Kısaca -Tüytop-
Oyun Kuralları Kısaca -Tüytop-
  • Turnuvadan sorumlu bir başhakem bulunur.
  • Maçtan sorumlu bir gözlemci bulunur.
  • Bir servis hakemi bulunur
  • Bir çizgi hakemi bulunur.

Suistimal ve Cezalar

Bir oyuncu oyunu geciktirirse, molalar dışında kort dışına çıkarsa, kasıtlı olarak topun süzülüşünü vs değiştirecek şekilde topa zarar verirse ve saldırgan davranışta bulunursa gözlemci tarafından uyarılacaktır.

İhlalin tekrar etmesi durumunda gözlemci durumu hemen ihlalci tarafı diskalifiye etme yetkisi bulunan başhakeme rapor edecektir.

Videolu Anlatım

Değerli arkadaşlar badminton oyun kurallarını kısaca, genel hatlarıyla ve teknik terimlere boğmadan anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz buradan Türkiye Badminton Federasyonu resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Diğer spor branşlarıyla ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

One Response

  1. KARDELENLİ Nisan 28, 2021

Join The Discussion