Uncategorized

Turnike Nedir ? Basketbolda Turnike Atışı

Basketbolda turnike nedir? Turnike nasıl atılır, turnike çeşitleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazı içeriğinde bulabilirsiniz. Haydi başlayalım…

Turnike, basketbolda kullanılan bir atış türüdür. Potanın kenarında topu panyaya çarptırarak sayı bulmak demektir. Basketbolda en çok kullanılan atış tekniklerinden biridir. Atış başarılı olursa 2 sayı kazanılır.

Turnike Nasıl Atılır

Sağdan girerken sağ adım sol adım ve zıplama şeklinde yapılır. Soldan girerken sol adım sağ adım ve zıplama şeklinde yapılır. Sağ turnike yaparken : sağ diz karna doğru çekilir ve sağ kol topla birlikte havaya kaldırılır. Sol turnike yaparken: sol diz karna doğru çekilir ve sol kol topla birlikte havaya kaldırılır. Top panyaya çarptırılarak çemberden geçirilir ve sayı elde edilir.

Turnike Çeşitleri Nelerdir

Turnike sağ elle veya sol elle (sağdan veya soldan) yapılabilir. Sağ turnike atılacaksa sağ elle top sürülmeli, adımlara başlamadan önce top sağ tarafta tutulmalıdır. Sol turnike atılacaksa sol elle top sürülmeli ve top sol tarafta tutulup turnikeye çıkılmalıdır. Turnike çeşitlerinden bazıları şunlardır.

•Ters turnike
•Tek adım turnike
•Paytak turnike
•Belden çevirerek turnike
•Uzun adım turnike
•Spin lay-up

Ters Turnike

Turnikeye girerek atılan sayının, potanın altından geçilerek turnikeye girilen tarafın ters tarafından atılmasıdır.

Tek adım turnike

Genellikle ikili sıkıştırma altında olan oyuncunun tercih ettiği atış şeklidir. Normalde iki adım atılarak yapılan turnike tek adıma düşürülür.

Paytak turnike

Turnikeye çıkarken ilk adımın uzun, ikinci adımın kısa atılması şeklinde yapılan turnikeye paytak turnike denir.

Belden çevirerek turnike

Adımlama esnasında topun bel hizasında arkadan alınıp (belden çevirerek) panyaya çarptırılarak çemberden geçirilmesi şeklinde yapılır.

Uzun adım turnike

Mesafeyi göz önünde bulundurarak uzun adımlarla yapılan turnike atışıdır.

Spin Turnike (Spin lay-up)

Turnikeye girerken topla birlikte 360 derecelik dönüş yapılarak rakip oyuncu geçilir ve top çembere bırakılır. Görsel açıdan estetik bir turnike çeşididir.

Turnike çeşitleri yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Yetenekli basketbolcular her geçen gün basketbol literatürüne yeni turnike çeşitleri eklemeye devam ediyor.

Değerli arkadaşlar basketbolda turnike tekniğini kısaca, genel hatlarıyla ve teknik terimlere boğmadan anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Diğer branşlarla ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Spor branşlarıyla ilgili videolar için Spor & Eğitim kanalını ziyaret edebilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

2 Comments

  1. Funda Şubat 17, 2023

Join The Discussion