spor eğitim

MASA TENİSİ KURALLARI KISACA | Videolu Anlatım

Masa tenisi nasıl oynanır ? Masa tenisi kuralları nelerdir ? Masa tenisi kaç kişiyle, kaç set oynanır ?

Değerli arkadaşlar bu yazımda masa tenisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi kısa ve öz bir şekilde, terimlere boğmadan anlattım. Masa tenisi hakkında kafanızdaki sorulara cevap bulacağınızı umuyorum. Masa Tenisini en ince kuralına kadar teferruatlı öğrenmek istiyorsanız buradan federasyonun sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca yazının sonundaki “masa tenisi nasıl oynanır” konulu videoyu izleyerek kafanızdaki soru işaretlerini tamamen giderebilirsiniz.

Masa tenisi 19. yüzyılın sonlarında ilk olarak İngiltere’de oynanmaya başlamıştır. Raketin topa değmesi esnasında çıkan sesler nedeniyle bu oyuna ilk zamanlarda ping-pong denmiştir.

1902 yılında ping-pong Birliği federasyon benzeri bir yapı ile kurulmuş 1905 yılına kadar devam etmiştir. Uluslararası masa tenisi Federasyonu FITT adıyla 1926 yılında kurularak günümüze kadar gelmiştir. Bugün 110’dan fazla ülkenin masa tenisi birlikleri Uluslararası masa tenisi Federasyonu (FITT) üyesidir.

Ülkemizde masa tenisi 1920’li yıllarda ilk olarak Robert Koleji’nde oynanmaya başlanmıştır. İlk İstanbul Şampiyonası 1930 yılında Altınordu Spor Kulübü tarafından düzenlenmiştir. Türkiye Masa Tenisi Federasyonunun 1966 yılında kurulmasıyla birlikte masa tenisi ülkemizde yaygın olarak oynanmaya başlanmıştır .

Oyun Alanı ve Ekipmanlar

Masa : Oyun alanı olarak tanımlanan masanın üst yüzeyi 2.74 m uzunluğunda, 1.525 m genişliğinde ve yerden yüksekliği 76 cm olan dikdörtgen şeklinde bir alandır.

Oyun alanının yüzeyi 30 cm yüksekten bırakılan nizami bir topu her yerinde 23 cm zıplatan herhangi bir malzemeden olabilir. Masanın yüzeyi her yerinde koyu renkli ve mat olmalıdır. Masanın kenarlarında 2 cm genişliğinde beyaz çizgi olmalıdır. Çiftler maçında masa dikine Tam ortadan 3 milimetre genişliğinde beyaz bir çizgi ile iki eşit parçaya bölünmelidir.

Masa ve çevre alanı oyuncuların hareketini kısıtlamaması açısından enine 7 metre, boyuna 14 metrelik bir alan olmalıdır. Bu alanın yüksekliği 5 m olmalı ve alanı çevreleyen boyu 1,5 m’yi geçmeyecek panolar bulunmalıdır.

Net Düzeneği (File): Masayı tam ortadan iki yarı sahaya bölen fileye net denir. Net düzeneği her iki ucundan bir ip ile 15.25 cm yüksekliğindeki destek direklerine asılacak bir fileden oluşur. Netin üst kısmı masadan 15.25 cm yükseklikte olmalıdır.

Masa Tenisi Ekipmanları
Masa Tenisi Ekipmanları

Top: Çapı 40 milimetre ve küre şeklinde olmalı, ağırlığı 2.7 gram olmalıdır. Top selüloit veya benzer plastik malzemeden mat beyaz veya portakal rengi olabilir.

Raket : Masa tenisinde raket herhangi bir şekilde boyda veya ağırlıkta olabilir. Fakat topa temas eden yüzeyi düz ve esnemeyecek şekilde olmalıdır. Raket tahtası sınırlarına kadar dışına taşmamak kaydı ile kaplama malzemesi ile kaplı olmalıdır. Kaplama malzemesinin yüzeyi raketin bir tarafında koyu kırmızı diğer tarafında siyah ve mat renkli olmalıdır.

Masa Tenisi Oyun Kuralları

Masa Tenisinde oyun servis atışıyla başlar. Servis atışını yapan oyuncu topa falso vermeden topu dik veya dike yakın şekilde avuç içinde yukarıya doğru 16 cm yükselecek ve düşecek şekilde atmalıdır. Servis atışında top ilk önce oyuncunun kendi yarı sahasına, sonra rakip yarı sahaya değmelidir. Daha sonraki atışlarda top doğrudan rakip sahaya atılır.

Servis Atışı
Servis Atışı

Oyun 1-3-5- gibi herhangi bir tek sayılı set üzerinden oynanır. 11 sayıya ulaşan oyuncu seti almış olur, ancak 10-10 beraberlik durumunda oyunculardan biri 2 farka ulaşana kadar set devam eder.

Oyun Akışı

Oyun servis atışıyla başlar ve karşılamayla devam eder. Karşılanan veya vurulan top, masa üzerinde filenin üstünden iki oyuncu arasında gidip gelir. Buna ralli denir. Kendi sahasına gelerek en fazla bir kez zıplayan topa raketiyle vuran oyuncu, topu rakip sahaya göndermeye çalışır. Bunu kurallar çerçevesinde başaramayan oyuncunun rakibi, bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra, oyuna tekrar başlamak için servis atılır. İki sayıda bir, servis atan taraf değişir. Toplamda 11 sayı kazanan taraf, seti de kazanır. Ancak, set sonuna doğru 10-10’luk beraberlik olursa, bu aşamadan sonra servis her sayıda değişir ve rakibine iki sayı fark atan taraf seti kazanır.

Çiftler müsabakalarında, servis atışını her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncu gerçekleştirir. Top, çapraz şekilde karşı sahanın sağ yarısına gelecek şekilde atılır. Eşler, sırasıyla değişerek servis kullanırlar.

Hızlandırılmış Sistem

Masa Tenisinde bir set 10 dakikada bitmezse veya bu süre dolmadan oyuncuların istemeleri halinde hızlandırılmış sistem devreye girer.

Süre limiti dolduğu zaman top oyunda ise, oyun hakem tarafından durdurulur ve son servisi atan oyuncunun servisi ile tekrar başlatılır. Süre limiti dolduğu zaman eğer top oyunda değilse, bir önceki rallide servis karşılayan oyuncu servis atarak oyuna başlar.  

Hızlandırılmış sistemde setin sonuna kadar her oyuncu sırayla 1 servis atar ve eğer karşılayan oyuncu veya çift 13 defa karşılama vuruşu yaparsa sayı karşılayanın olur. Hızlandırılmış sistem devreye girdikten sonra maçın kalan tüm setleri hızlandırılmış sistemle oynanır.

Hakemler

 Hakemler
Hakemler

Masa Tenisi maçlarında bir hakem ve bir yardımcı hakem görev yapar. Hakem file hizasında ayakta durarak maçı yönetir. Yardımcı hakem ise; hakemin karşısında olacak şekilde masada oturur. Ayrıca müsabakalarda bir başhakem, müsabakalar boyunca görev yapar.

Masa Tenisi Disiplin Şartları

Daha önceden uyarılmış olan bir oyuncu aynı maçta ikinci bir ceza gerektiren davranışta bulunursa, hakem kusurlu oyuncunun rakibine 1 sayı verir, kusurlu hareketlerin devamı durumunda 2 sayı verir. Sayı cezaları sırasında hakem kusurlu oyuncuya sarı ve kırmızı kartları birlikte gösterir. 

Raket ve top
Raket ve top

Aynı maçta 3 sayı cezası alan bir oyuncunun ceza gerektiren davranışlara devam etmesi durumunda, hakem oyunu durdurur ve derhal başhakeme bildirir.

Aynı maçta daha önceden uyarılan bir çalıştırıcı tekrar bir hatalı davranışta bulunursa, hakem çalıştırıcıya kırmızı kart gösterir ve maç bitinceye kadar oyun alanından uzaklaştırır.

Müsabakalar sırasında iki defa oyun alanı dışına gönderilen birisini, baş hakem kalan müsabakalar için diskalifiye edilebilir.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır Konulu Video

Nasıl Oynanır

Değerli arkadaşlar Masa Tenisi oyun kurallarını kısaca, genel hatlarıyla ve teknik terimlere boğmadan anlatmaya çalıştım. umarım faydalı bir yazı olmuştur. Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Başka spor branşlarıyla ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

Join The Discussion