spor eğitim

Maraton Koşusu

Maraton koşusu nedir, maraton koşusu kaç kilometredir, maraton koşusu nasıl yapılır, maraton koşusunun kuralları nelerdir ?

Maraton Koşusu

Merhaba arkadaşlar. Yukarıda sorduğum soruların ayrıntılı cevaplarını, yani kısaca atletizmde maraton koşusu hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca yazının sonunda anlatımlı videoyu izleyebilirsiniz.

Maraton Koşusu Nedir ?

Maraton, atletizmde “yol koşuları” kategorisinde yer alan koşulardan biri ve en uzun olanıdır. 42.195 metrelik uzunluğuyla bir mukavemet koşusudur.

Adını eski Yunanistan’daki Marathon Savaşı’ndan almıştır. Maratonun kökenlerini açıklamak için bir çok hikaye anlatılır. En bilinen hikayeye göre İÖ 490 yılında Pers işgaline direnen ve düşmanına göre zayıf olan Yunan ordusu Marathon adlı bölgede büyük bir zafer kazanır. Haberi Atina’ya ulaştırmak için koşarak yola çıkan Pheidippides adlı asker, ayakları kan içinde Atina’ya varır ve haykırır: “Nike!” (zafer). Talihsiz koşucu, oracıkta hayatını kaybeder.

Modern olimpiyatların ilki olan 1896 Atina Oyunları’nda bu olay anısına, maraton yarışı düzenlendi ve ilk yarışı habercinin vatandaşı Spyridon Louis kazandı.

1924 yılında Paris Olimpiyatlarında maraton koşusunun 42,195 metre olması kararlaştırıldı. Uluslararası amatör atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21,100 m’de yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemeye başladı. Bunun dışında resmi yarış takvimlerinde yer almamakla birlikte maratondan daha uzun mesafelerde koşulan Ultra maraton yarışmaları da yapılır.

Maraton parkurları aynı nitelikte olmadığı için maraton koşularında dünya rekoru kaydı tutulmaz, sadece en iyi derece vardır.

Maraton Koşusu Kuralları

  • Yarışa tabanca atışıyla başlanır.
  • Maraton koşucusu, düz spor ayakkabı giymek zorundadır.
  • Atletler, ıslanma ile şeffaflaşmayan atlet ve şortlar giymeli, numaralar kolayca görülebilecek büyüklükte sırta ve göğüse tutturulmuş olmalıdır.
  • Maraton koşusu boyunca, maratoncu, izleyenlerden yardım alamaz.
  • Maratoncu, maraton koşusu sırasında sadece belli noktalarda olan ihtiyaç stantlarından ihtiyacını gidermek zorundadır.
Maraton Yarışı

Saha ve Ekipman

Maraton koşusu atletizmin ekipmansız yapılan dallarından biridir. Atletler kıyafet ve ayakkabıları dışında bir ekipman kullanmazlar.

Saha : Maraton koşuları atletizmde “yol koşuları” kategorisinde yer alır. Belli bir sahada ya da pistte yapılmaz. Olimpiyatlarda koşunun bitişi sahada bir tur atacak şekilde ayarlanır.

En Ünlü Maratonlar

Dünyanın en ünlü maratonlarından bahsederken genellikle Boston maratonuyla başlanır. Ardından New York, Londra, Berlin, Chicago, Tokyo maratonları zikredilir. Tabi ki İstanbul Maratonu da dünyanın en önemli maraton koşularından biridir.

İstanbul Maratonu : İlk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1979’da bir grup Alman turistin girişimiyle hayata geçti.  1979 yılında koşulan bu yarışın galibi Hasan Saylan olmuştu.

mrtn kşs

Kıtalararası Avrasya Maratonu başladığı günden bu yana üç kez güzergâh değiştirdi. Son yıllarda Halk Koşusu, 15 km ve Maraton olarak 3 farklı güzergâhta koşulan maraton, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizatörlüğünde düzenlenmektedir. Türkiye’de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışıdır.

Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan maratonun adı daha sonra ki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında ise, Avrasya Maratonu’nun adı, dünyanın tüm maratonlarında olduğu gibi, şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

Boston Maratonu : Her yıl ABD’nin Boston kentinde düzenlenen maraton. Nisan ayının 3. pazartesi olan Vatanseverler Günü’nde gerçekleştirilmektedir. 1896 Yaz Olimpiyatları’ndaki ilk maraton yarışının başarısından esinlenilerek 1897 yılında hayata geçirilmiş ve Dünya Savaşı yılları da dahil olmak üzere her yıl koşulmuştur. Bu özelliği ile dünyadaki en eski yıllık maratondur.

1996 yılında düzenlenen Boston Maratonu’nun 100. koşusu, dünyanın en büyük maratonu rekorunu kırmış ve 2004’e kadar rekorun sahibi olarak kalmıştır. Bu koşuya 38.708 koşucu kaydolmuş, 36.748 koşucu maratona başlamış ve 35.868 koşucu maratonu tamamlamıştır.

###

Londra Maratonu : İngiltere’nin başkenti Londra’da 1981 yılından beri genellikle Nisan ayında yapılan bir yol maratonudur. Uluslararası beş maraton koşusundan biridir.(Londra, Boston, Berlin, Şikago ve New York City)

Londra Maratonu, ilk defa eski Olimpik şampiyon ve dünyaca ünlü gazeteci Chris Braster tarafından organize edildi. Londra Maratonu 29 Mart 1981 yılında resmiyet kazandı. O zaman yaklaşık 7.500 atlet bu yarışa katıldı. Popüleritesi düzenli olarak gelişti. 2007 yılında 36.396 kişi start aldı.

New York City Maratonu : İlk olarak 1970 yılında düzenlenen bu yarış şu anda en çok başlangıç yapan ve bitiren kişi sayısıyla dünyanın en büyük maratonu. 2013 yılında toplamda 51,999 kişi başlangıç yaptı ve 51,394 kişi yarışı bitirdi.

New York Maratonu her yıl kasım ayının ilk pazar günü düzenlenmektedir. Sadece 2012 yılında Sandy Kasırgası ve 2020 Covid-19 salgını yüzünden iki defa iptal edilmiştir.

Chicago Maratonu : 1905 yılından beri koşulmasına rağmen yarış modern maraton halini 1977 yılında aldı. Chicago Maratonu, dünya çapında bitirenlerin sayısına göre dördüncü en büyük yarıştır. 2014 yılında 169,000 başvuru yapıldı sadece 37,000 kişi seçildi.

Chicago Maratonu her yıl Ekim ayında düzenlenmektedir. Yarış, yalnızca yarı maraton koşulan 1987 dışında ve COVID-19 salgınının bir sonucu olarak 2020’de hariç olmak üzere her yıl düzenleniyor.

Berlin Maratonu : Her yıl Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen maraton, genellikle eylül ayının son hafta sonunda gerçekleştirilmektedir. İlk kez 1974 yılında düzenlenmiştir.

Tokyo Maratonu : 1981-2006 yılları arasında çift sayı olan yıllarda Tokyo Uluslararası Maratonu adıyla, tek sayı olan yıllarda ise Tokyo-New York Dostluk Maratonu ismiyle koşulmuştur. 2007 yılından beri Tokyo Maratonu adıyla ve genellikle şubat ayında koşulmaktadır.

En İyi Dereceler

Erkeklerde :

  • 1 saat 59 dakika 40 sn.  Eliud Kipchoge ( Kenya) 2019 Viyana Maratonu

Kadınlarda :

  • 2 saat 14 dakika 03 sn. Brigid Kosgei, (Kenya) 2019 Chicago Maratonu

Maraton Video

Değerli arkadaşlar atletizmde maraton koşusu nu genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bütün dallarıyla atletizm hakkında genel bilgi sahibi olmak isterseniz “Atletizm Nedir” yazıma göz atabilirsiniz.

Diğer spor branşları için buradan Spor eğitim kategorisine ulaşabilirsiniz. Bu spor hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buradan Türkiye Atletizm Federasyonu resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

Şu yazılara da göz atabilirsiniz.

Atletizmde Koşular

Atletizm Nedir

Atletizmde Atlamalar ve Rekorlar

Gülle Atma

Cirit Atma

Futbol Oyun Kuralları

Basketbol Kuralları

Hentbol Kuralları

Badminton Kuralları

Masa Tenisi Kuralları

Bocce Nasıl Oynanır

Voleybol Kuralları

Join The Discussion