spor eğitim

ATLETİZMDE YÜRÜYÜŞ | Yürüyüş Yarışı Nedir ?

Atletizmde yürüyüş nedir, yürüyüş yarışı nasıl yapılır, yürüyüş branşının kuralları kuralları nelerdir ?

atletizmde yürüyüş

Merhaba arkadaşlar. Yukarıda sorduğum soruların ayrıntılı cevaplarını, yani kısaca atletizmde yürüyüş hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca yazının sonunda videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Atletizmde Yürüyüş Yarışı Nedir

Yürüyüş, uzun mesafeli bir atletizm yarışıdır. Adımların zeminle temasını kaybetmeden hızla ilerlemeye dayanan, olimpiyat oyunlarında yer alan, atletizm dalında bir spordur.

Kalçalarını kıvırmaları, kollarını tutuş ve hareket şekilleri ile yürüyüş sporcuları, izleyen herkesin yüzünde tebessüme neden olsa da, ciddi atletizm gerektiren bir spor branşıdır.

Yürüyüş başlı başına bir spor olup kuralları tekniği ve taktiği olan karın adalelerinin yardımıyla ayaklar ve bacaklarla yapılan, kollarla dengelenen bir ilerleme hareketidir. Bir koşu türü olmasına rağmen adımlama sırasında ayaklardan birinin yerde olması kuralı nedeniyle yürüyüş olarak adlandırılır.

İlk defa 1880’li yıllarda İngiltere’de “İngiliz Amatör Atletizm Derneği” tarafından yürüyüş ya da dağ yürüyüşü etkinliği olarak düzenlenmiştir. 1866 yılında ilk amatör yürüme şampiyonası organize edilmiştir ve yarışı John Chambers kazanmıştır. Bu tür organizasyonlarla düzenlenen kurallar sayesinde yürüme sporu 19. yüzyıl boyunca olgunlaşmıştır.

Yürüyüş yarışmaları yolda ve stadyumda yapılabilir. Büyük şampiyonalarda yürüyüş müsabakaları asfaltta yapılmaktadır. Disiplinler: 5 kilometre, 10 kilometre, 20 kilometre, 50 kilometre, 5000 metre pist, 10,000 metre pist, 20,000 metre pist şeklindedir.

Olimpiyatlarda 20 km ve 50 km koşulur.

Atletizmde Yürüyüş Kuralları

  • Yarışa tabanca atışıyla başlanır.
  • Yarışmacının arkadaki ayağının baş parmağı, öndekinin topuğu yere değmeyinceye kadar yerden kalkamaz. (Bunun ihlaline ‘temassızlık’ denir.)
  • Destek ayağı yere değdikten sonra dik duruma getirilir ve vücut onu geçinceye kadar dizden kıvrılmadan dik durur. 
  • Atletler, ıslanma ile şeffaflaşmayan atlet ve şortlar giymeli, numaralar kolayca görülebilecek büyüklükte sırta ve göğüse tutturulmuş olmalıdır.
  • Yarışmacılar yürüyüş yarışı sırasında sadece belli noktalarda olan ihtiyaç stantlarından ihtiyacını gidermek zorundadır.
atletizmde yürüyüş branşı

Saha ve Ekipman

Yürüyüş atletizmin ekipmansız yapılan dallarından biridir. Atletler kıyafet ve ayakkabıları dışında bir ekipman kullanmazlar.

Saha : Yürüyüş yarışları yolda veya atletizm pistinde (stadyumda) yapılabilir.

En İyi Dereceler

Erkeklerde :

20 km :

  • 1 saat 18 dakika 46 sn.  Chen Ding ( Çin) 2012 Londra

50 km :

  • 3 saat 378 dakika 09 sn.  Sergey Kirdyapkin ( Rusya) 2012 Londra

Kadınlarda :

20 km :

  • 1 saat 25 dakika 02 sn. Yelena Laşmanova, (Rusya) 2012 Londra

Değerli arkadaşlar atletizmde yürüyüş ü genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bütün dallarıyla atletizm hakkında genel bilgi sahibi olmak isterseniz “Atletizm Nedir” yazıma göz atabilirsiniz.

Diğer spor branşları için buradan Spor eğitim kategorisine ulaşabilirsiniz. Bu spor hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buradan Türkiye Atletizm Federasyonu resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

Şu yazılara da göz atabilirsiniz.

Atletizmde Koşular

Atletizm Nedir

Atletizmde Atlamalar ve Rekorlar

Gülle Atma

Cirit Atma

Futbol Oyun Kuralları

Basketbol Kuralları

Hentbol Kuralları

Badminton Kuralları

Masa Tenisi Kuralları

Bocce Nasıl Oynanır

Voleybol Kuralları

One Response

  1. Spor Optik Ocak 27, 2021

Join The Discussion