Rize

Rize’de Gezilecek Yerler-En Kapsamlı Rize Gezisi

Değerli arkadaşlar bu yazımda sizlere Rize’de gezilecek yerler’i birbirinden bağımsız olarak anlattım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Rize’de gezilecek yerler uzun bir yazı olacak.

Planlı ve yol tarifli bir gezi yapmak istiyorsanız Rize Gezi Rehberi yazıma ya da Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Rize’nin neresine giderseniz ayrı bir doğal güzellik karşılar sizi. Denizi,dağları, dereleri, şelaleleri,yaylalarıyla doğa gezisi planlayanlar için en doğru tercih.

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler
Rize’de Gezilecek Yerler

İnanın ben bile nereden başlayacağımı bilmiyorum. Anlatacağım her mekan birbirinden dehşet güzellikler sunuyor. Ama bir yerden başlamak lazım. En meşhur olandan. Ayder’den. Ama öncesinde ön bilgiler vermeliyim.

Rize’ye Nasıl Gidilir ?

En kolay yolu Trabzon Havalimanı‘na inmek. Yolcu sirkülasyonu yüksek olan bir havalimanı. Hemen her saat istanbul’dan uçak bulunabilir.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Müdürlüğü verilerine göre, 2019 ocak ayında Trabzon Havalimanı’nın yolcu trafiği 284 bin 190 kişi olarak gerçekleşmiş.

Bu rakamlara göre Türkiye’de ilk on havaliman’ından biridir. Yani istediğiniz zamanda ucuz uçuş bulabileceğiniz bir yer Tarbzon. Rize Trabzon arası 82 km. Dolayısıyla Rize’de gezilecek yerler çok uzak değil 🙂

Kendi aracınızla geliyorsanız batıdan gelişler için sahil boyu denize nazır bir yolculuk sizi bekliyor. İç bölgelerden gelenler için Ovit tüneliyle birlikte yollar dört mevsim açık. Tren veya hızlı tren henüz mevcut değil maalesef. Süreniz sınırlıysa planlı ve yol tarifli Rize Gezi Rehberi yazımdan faydalanabilirsiniz.

Rize’ye Ne Zaman Gidilir

Coğrafya derslerinden bildiğiniz gibi Rize ülkemizin en çok yağış alan ili. Yıllık yağış miktarı 2400 mm. Rize’lilere göre burada haftada iki defa yağmur yağar, biri üç gün sürer biri dört gün 🙂 Korkmayın hemen. Bunlar biraz abartı tabi ki. Öyle sürekli yağmur yağmıyor. Ortalama yılda 140 gün yağar. Şu da bir gerçek ki Rize’ye yağmur yakışıyor.

Rize’ye gelmek için en uygun mevsim yaz ve sonbahar aylarıdır. Aralık,ocak,şubat ayları biraz daha sönük geçer. Bu aylarda da karın güzelliğini tatmak için gelebilirsiniz tabi ki. Özellikle Ayder’de kardanadam şenliklerine katılabilir çocukluk günlerinize bir kaçamak yapabilirsiniz ve geldiğinize asla pişman olmazsınız.

Yıllık sıcaklık ortalaması 13 derecenin üzerindedir. En sıcak ay temmuz 23 derece, en soğuk ay ocak 6,5 derecedir. Kıyılar sıcak ve nemlidir, kıyıdan uzaklaştıkça nem azalır ve sıcaklık düşer.

Rize yüz ölçümünün tamamı Kaçkar Dağları’nın 2000 metre rakımlarına kadar sık orman örtüsüyle kaplıdır. Kayın, kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, meşe, kızılağaç gibi geniş yapraklı; sarıçam, köknar, karaçam, ladin gibi iğne yapraklı ağaçlardan oluşur bu orman örtüsü.

Ormanların bittiği yüksekliklerde ise muhteşem yaylalar başlar. Seyrine doyulmayan manzaralar. Yani çoğunlukla Rize’de gezilecek yerler.

Rize’de gezilecek Yerler

Ayder Yaylası

Rize’de gezilecek yerler dendiğinde tartışmasız birçok kişinin aklına Ayder gelir. Çamlıhemşin ilçesinin 17 km yukarısında Sık ladin ve kayın ormanları ve geniş bir çimenli tepesiyle, birçok insanın zihninde yer etmiş bir manzaradır Ayder.

Ayder Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Ayder Yaylası – Rize’de Gezilecek Yerler

Deniz seviyesinden yaklaşık 1350 m yüksekte bulunan yayla, uzun yıllar yayla göçü yolu üzerinde konaklama noktası olmuştur.

Zaman içinde yaylacıların peynir ve tereyağını sattıkları dükkanlar kurularak yayla ve kıyı arasında bir bağlantı işlevi görmüştür.

Yerin 250 m derinliklerinden çıkan ve 55 derece sıcaklığa ulaşan kaplıcası Osmanlı döneminden beri şifa kaynağı olarak kullanılmıştır.

Romatizma ve cilt hastalıklarının yanısıra birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kaplıca üzerinde modern bir tesis mevcuttur.

Sağlık ve doğa turizmi konusunda işlek bir yer olan Ayder, kaçkar dağlarına tırmanmak isteyenlerin de konaklama noktasıdır.

Çok sayıda otel ve pansiyonla hizmet verilen Ayder yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Kış aylarında yapılan kardan adam şenliği çok yoğun ilgi görmektedir. Şenlik boyunca yoğun kara rağmen Ayder binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır

Ayder Kardan Adam Şenliği -Rize'de gezilecek yerler
Ayder Kardan Adam Şenliği Çamlıhemşin- Rize’de Gezilecek Yerler

Yaz mevsiminde ise boğa güreşleri yoğun ilgi görmektedir. Ancak herhangi bir organizasyona gerek kalmadan başlıbaşına Ayder hayatta en az bir defa görülmeye değer bir güzelliktir. Rize’de gezilecek yerler arasında birinci sırada vermemin bir sebebi de en bilinen ve ziyaret edilen yer olması. Daha dehşet güzellikler de yazımın devamında 😉 Ayder hakkında ayrıntılı bilgi için Ayder Yaylası Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Rize Kalesi

Şehir merkezinin güney batısında şehre hakim bir noktada yer alan Rize Kalesi, Rize için tam bir seyir tepesi niteliğindedir. Kalenin tarihi 6.yüzyıla kadar dayanır. Kale ve çevresinde düzenleme yapılmış ve çay bahçesi olarak işletilmektedir.

Şehrin iki caddesini, ve sahili tamamen geniş bir açıdan görme imkanı veren kale, Rize’ye gelenlerin mutlaka görmesi gereken bir mekandır. Rize manzarası eşliğinde Rize çayını yudumlamak fena olmasa gerek.

Ziraat Çay Bahçesi

Rize merkez Cumhuriyet meydanından şeyh camii yanındaki yol takip edilerek ziraat çay bahçesine ulaşılabilir.Yürüyerek yarım saatte çıkılabilir. dolmuşla ve taksiyle rahatlıkla ulaşılabilir. Şehir merkezine 2 buçuk km. mesafede.

Rize Ziraat Çay Bahçesi
Rize Ziraat Çay Bahçesi- Rize’de Gezilecek Yerler

Denize,şehir merkezine ve Rize Kalesine hakim bir noktada Ziraat çay bahçesi. Yöreye özgü bitkilerle birlikte başka bölgelerden getirilmiş ağaç ve çiçeklerle güzel bir bahçe oluşturulmuş. Konumu, harika çayı ve bahçesiyle şehrin cazibe merkezlerinden biri. Ayrıntılı bilgi için Rize Ziraat Çay Bahçesi yazıma göz atabilirsiniz.

Haremtepe (Çeçeva) Köyü gizli Bahçe

Çayeli ilçesine 12 km mesafede bulunan ve maharetli bir ressamın yağlıboya çalışması gibi görünen bu mekanı mutlaka canlı olarak görmelisiniz.

Haremtepe (Çeçeva) Köyü Gizli Bahçe Çayeli-Rize
Haremtepe (Çeçeva) Köyü Gizli Bahçe – Rize’de Gezilecek Yerler

Çay bitkisinin usta ellerde göze hitap eden seyirlik bir manzaraya dönüştüğüne şahit olursunuz. Ortasında bulunan yöreye özgü ahşap evle birlikte bir masal kitabından fırlamış gibi.

Her açıdan farklı güzellikte bir fotoğraf karesi sunan bahçe olağanüstü enerjisiyle sizi etkilemeyi başaracaktır. Yollarının çok dar olması bir olumsuzluk ancak sizi yıldırmasın mutlaka gidin ve görün.

Ağaran Şelalesi

Rize merkeze 20 km mesafede bulunan ağaran şelalesi, Rize’de uğramanız gereken mekanlardan biridir.Çayelinden 12 km içeridedir. yolları iyi durumda. beton ve geniş.

Navigasyon 2 km kala mekana ulaştınız diyebilir aldanmayın sonuna kadar gidin karşınıza çıkacaktır. Etrafta gayet güzel çardaklar mevcut. erken gelen kapar ama 🙂

Yemek yiyebileceğiniz, veya çay içebileceğiniz mekanlar var. Hatta tam şelalenin karşısında inşaatı bitmiş büyük bir yapı var muhtemelen otel olacak.

Ağaran Şelalesi Çayeli-Rize
Ağaran Şelalesi – Rize’de Gezilecek Yerler

Şelalenin döküldüğü alanda oluşturduğu gölette yüzen insanlar göreceksiniz. Şelaleden sıçrayan su zerreciklerinin altında yüzmek keyifli olsa gerek.

Gito Yaylası

Rize Merkeze 76 km mesafede Olağanüstü güzellikte bir yayla. Çamlıhemşin ve Hemşin’den olmak üzere iki ayrı güzergahtan gidebilirsiniz. Hemşin’den çıkmak çok mantıklı. hem daha yakın hem de yollar güzel.

Gito Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Gito Yaylası – Rize’de Gezilecek Yerler

Bulut Denizi’ni en iyi seyredebileceğiniz yaylalardan biri. Konaklamak için pansiyonlar mevcut. Kahvaltı ve akşam yemeği dahil 200 tl. Sıkı pazarlık yaparsanız belki daha ucuz olabilir 🙂

Ayrıca kampçıların uğrak yeri siz de hazırlıklı gelerek kamp atabilirsiniz. Rize’de gezilecek yerler arasında olmazsa olmazımız.

Badara Yaylası

Badara Yaylası’da Rize merkeze yaklaşık 90 km mesafede harika bir yayladır. Yine buraya da en en kısa yol Hemşin üzerinden gitmektir. Hemşin’den Gito’ya oradan Badara’ya geçilir.

Badara Yaylası ismini Hemşin’in bahar mahallesinden yani eski adıyla Badara’dan alır. Göç zamanı yaylacılar hayvanlarıyla birlikte önce Badara Yaylasına gelir bir süre burada kaldıktan sonra daha yüksekte bulunan Ambarlı Yaylasına çıkarak yaz sonuna kadar orada kalırlarmış.

Badara Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Badara Yaylası- Rize’de Gezilecek Yerler

Günümüzde diğer yaylalara olduğu gibi buraya da doğa turizmi için çıkılmaktadır. Rize’de görmeden dönülmemesi gereken yerlerden biribir.

Ambarlı Yaylası

Çamlıhemşin’e bağlı ancak Hemşin’e daha yakın olan Yaylalardan bir diğeri de Ambarlı Yaylası’dır. En kısa güzergah Hemşin’den çıkmaktır.

Bu havza üzerindeki en yüksek Yayladır. rakımı yaklaşık 2500 m olan Ambarlı Yaylası, yaylacıların Gito ve Badara’dan sonra hayvanlarını getirip yaz sonuna kadar kaldıkları yayladır.

Ambarlı Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Ambarlı Yaylası – Rize’de Gezilecek Yerler

Gito’ya bir saatlik mesafede bulunan Ambarlı Yaylası’ndan yaklaşık 2 buçuk saatlik yürüme mesafesiyle çıkılan ve yaklaşık 3000 m rakımlı buzul gölleri bulunmaktadır. Kesinlikle görülmeye değer olan bu göller yürüyüş yolunda da eşsiz manzaralar sunmaktadır.

Pokut Yaylası

Çamlıhemşin’e 21 km mesafede 2050 rakımlı harika bir yayla. Ancak 21 km dediğime bakmayın yol en az bir buçuk saat sürer. ancak oraya ulaşınca yol on saat sürse bile buna değer diyeceksiniz.

Pokut Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Pokut Yaylası- Rize’de Gezilecek Yerler

Yaylada çoğu kullanılmamakla birlikte yaklaşık 70 ev bulunmakta. Bazı evler pansiyon olarak kullanılmaktadır.

Siz pokuttayken hava açıksa Sal, Hazindak, amlakit yaylalarını görebilirsiniz. Ancak daha önemli olan görsel şölen bulut denizidir. ayaklarınızın altında göz alabildiğine uzanan bulutları görünce nefesiniz kesilecek.

Sal Yaylası

Sal yaylası genelde Pokut Yaylasıyla birlikte anılır. iki yayla arası yürüme mesafesi 15 dakkadır. zaten burayagelen herkes iki yayla arası yürüme etkinliği yapar.

Sal-Pokut Patika-Rize'de gezilecek yerler
Sal-Pokut Patika Çamlıhemşin-Rize

Her Yayla’nın kendine özgü bir güzelliği, sunduğu başka bir görsel şölen vardır. Örneğin Rize’de her yaylada bulut denizini seyredebilirsiniz ama herbirinin sizde yarattığı heyecan, yaşattığı his farklıdır.

Ayrıca Sal Yaylasından Pokut’u seyretmek te bambaşkadır.

Hazindak Yaylası

Hazindak Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Hazindak Yaylası- Rize’de Gezilecek Yerler

Pokut ve Sal Yaylalarına gelip Hazindak Yaylasına uğramadan dönmek olmaz. Pokut’a 25 dakka mesafede. İsmi konusunda biraz karışıklık var bu yaylanın. Kimi hazindağ diyo kimi hazindak, ğazindak diyen bile var. Yani anlayacağınız bu isim bizim bildiğimiz hazin ve dağ sözcüklerinden oluşmuyor. başka bişey.

İsmi her neyse manzarası doyumsuz 🙂

Huser Yaylası

Bölgenin en güzel manzaraya sahip yaylalarından biridir. Belkide birincisi. Sahilden başlayarak Kaçkar Dağları’nın 4000 metreye varan doruklarına kadar heryeri görme imkanı sunar. Sal ve pokut yaylalarını ve bölgedeki diğer yaylaları Huser’den seyredebilirsiniz.

Huser Yaylası Bulut Denizi Çamlıhemşin-Rize
Huser Yaylası Bulut Denizi – Rize’de Gezilecek Yerler

Bulut Denizi’ni de en iyi seyredebileceğiniz yaylalardan biridir. Dinlenip çayınızı içebileceğiniz, birşeyler atıştırabileceğiniz kafeler mevcut.

Huser Yaylasına Ayderden sonra yarım saatlik araç yolculuğuyla ulaşabileceğiniz gibi, Ayder’den yürüyerek yaklaşık 3 saatte ulaşabilirsiniz.

Ayder’den Huser’e yürüyerek gitmek isteyenler için yoğun bir şekilde kullanılan patika yol da mevcuttur.

Avusor Yaylası

2400 metre rakımlı bu yaylada yaklaşık 80 ev bulunmaktadır. Ayderden yukarı araçla yaklaşık 40 dakikada ulaşılan bu yayla aynı ismi taşıyan gölüyle debilinir.

Avusor Yaylası Çamlıhemşin-Rize
Avusor Yaylası Rize’de Gezilecek Yerler

Avusor yaylasında kafe ve pansiyonlar mevcuttur.

Kavrun Yaylası

Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 25 km mesafede bulunan bu yaylaya Ayder Yaylasından sonra 10 km lik toprak yolla çıkılır. Aşağı kavron ve yukarı kavrun olarak ikiye ayrılır.

2350 m rakımlı yukarı kavrun’da yaklaşık 120 hane bulunmaktadır. Ancak tamamı kullanılmamaktadır. bazıları pansiyon olarak kullanılmaktadır.

2000 rakımlı aşağı Kavrunda ise yaklaşık 30 mesken mevcuttur. Yaz aylarında yoğun bir turist sirkülasyonu yaşanan yaylada 15-25 temmuz tarihleri arasında Vartivor Şenlikleri düzenlenmektedir.

Kavrun Yaylası Göller Çamlıhemşin-Rize-
Kavrun Yaylası Göller – Rize’de Gezilecek Yerler

Zil Kale

Çamlıhemşin’in 15 km yukarısında 750 rakımda Fırtına Deresinin batı yamacına kurulmuş ihtişamlı bir yapıdır. kale-i Bala, Ciha Kalesi, Rize Kalesi ve Kız Kalesi ile birlikte belli ki iç bölgelerden gelen bir ticaret yolunun güvenliğini sağlayan karakollar gibi işlev görmüştür zamanında.

Zil Kale Çamlıhemşin-Rize
Zil Kale

Geçmişi ortaçağa kadar uzanan kale 2011 yılında restore edilerek turizme açılmıştır. Şu anda yanında bir kafe ile birlikte hizmet sunan kaleye giriş ücretlidir. Müze kart geçerli olmamakla birlikte cüzi bir ücret alınmakta.(3 tl)

Yayla yolları üzerinde olduğu için sürekli kalabalıkı bir ziyaretci trafiği görebilirsiniz Zil Kale!de.

Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin Çat yolundan yaklaşık 20 km gittikten sonra sola ayrıln yoldan 4 km giderek Palovit şelalesine ulaşırsınız. Gür bir ormanın ortasında palovit deresinin 15 metre yükseklikten akmasıyla oluşan şelale, manzarasıyla yolun hakkını veriyor.

Palovit Şelalesi
Palovit Şelalesi

Şelaleyi görünce ihtişamı karşısında dehşete kapılacağınızı iddia ediyorum. Özellikle mayıs-haziran aylarında aşırı yüksek debisiyle gürleyerek akışı içinizi titretecek.

Rize’deki debisi en yüksek şelalelerden biri olan Palovit şelalesinin yolu üzerinde, sürekli kalabalık kamp ve mesire alanı bulunuyor. Ayrıca şelaleye kadar yol gayet iyi durumda.

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin’e yaklaşık 56 km mesafede 1800 km rakımda muhteşem bir doğa. Aslında yayla statüsünde değil. Ancak yayla diye anılır. Civardaki diğer yaylalara nazaran daha kalabalıktır. Ağustos ortasından Eylül başına kadar festival yapılır.

Elevit Yaylası-Rize'de gezilecek yerler
Elevit Yaylası- Rize’de Gezilecek Yerler

Elevit Yaylasında kamp yapabilir yada konaklama imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ufak tefek ihtiyaçların karşılanabileceği bakkal da var.

Yaklaşık 200 evin bulunduğu yayla özellikle festival döneminde oldukça kalabalıktır.

Trovit Yaylası

Trovit Yaylası-Kaçkar Dağları-Rize'de gezilecek yerler
Trovit Yaylası- Rize’de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin’e 65 km mesafede, 2500 m rakımda yayla gibi yayladır trovit. Yaklaşık 100 evin bulunduğu yaylada konaklama imkanı yok maalesef. Çok ta ihtiyaç yok elevit’e dönüp orada konaklayabilirsiniz. Ancak yemek yiyebileceğiniz bir mekan mevcut.

Trovit’e gidince yapmanız gereken Cofkun Gölü’ne yürümektir. Yol boyu harika fotoğraflar çekebilir manzaranın içinde yaşarsınız.

Cofkun Gölü Kaçkar Dağları-Rize'de gezilecek yerler
Cofkun Gölü- Rize’de Gezilecek Yerler

Palovit Yaylası

Çamlıhemşin’den araçla 4 saatte ulaşılan yayla 2400 m yükseklikte yer alır. Yılın sekiz ayı yolları açıktır. Pazardan günlük minibüslerde çıkar Palovit’e. Ancak özel araçla gitmek mantıklı olandır. Yolları pek iyi olduğunu söyleyemem. Özellikle bu yükseltide yaylalar için yolların asfalt olması fazla iyimser bir beklenti olur.

Kaçkar Dağları-Rize'de gezilecek yerler
Rize’de gezilecek yerler-Kaçkar Dağları

Samistal Yaylası

Çat-Elevit-Trovit-Palovit güzergahı takip edilerek ulaşılır. 2500 rakımlı yaylanın evleri iri taş bloklardan oluşan mimarisiyle dikkat çeker. Hazindak Yaylasından 5 kilometrelik yürüyüş yoluyla da ulaşılır. Samistal yaylasında pansiyon bulunmamaktadır. Günübirlik gidilebilir.

Samistal Yaylası Rize-Çamlıhemşin
Rize’de gezilecek yerler-Samistal Yaylası

Hapivanak Yaylası

Çamlıhemşin’e 80 km mesafede bulunan bu yayla palovit vadisinin yüksek rakımlarında yer almaktadır. 15-20 hanenin bulunduğu yaylaya araçla ve yaya çıkılabilnektedir.

Rize'de gezilecek yerler
Rize’de Gezilecek Yerler

Amlakit Yaylası

2050 m yükseklikteki bu yaylada yaklaşık 100 ev bulunmaktadır. Elevit-Trovit-Palovit güzergahından Çamlıhemşin’60 km mesafede yer almaktadır.

Rize'de gezilecek yerler-Amlakit Yaylası
Amlakit Yaylası

Hemşin Tabiat Parkı

Rize merkeze 56 km mesafedeki Hemşin ilçe merkezinde bulunan Tabiat parkı görülmeye değer bir şelale manzarası sunuyor. İlçe merkezinde olması ziyaretçilere geniş imkanlar sunuyor. Yeme içme imkanı veren mekanların yanısıra göl manzarı hemşin parkında dinlenebilir veya tabiat parkı yolu üzerindeki sakin çardaklarda mangal keyfi yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Hemşin yazıma göz atabilirsiniz.

Hemşin Tabiat Parkı
Hemşin Tabiat Parkı
Hemşin Tabiat Parkı-Rize'de gezilecek yerler
Hemşin Tabiat Parkı

Fırtına Deresi

Rize’de gezilecek yerler deyince akla gelen sembol terimlerden biridir fırtına deresi. Yukarıda bahsettiğim yaylaların daha da yükseklerinde, Kaçkar dağları’nın 4000 mertelik zirvelerinden kaynağını alan Fırtına deresi vadilerden sularını toplayarak Çamlıhemşin’in içinden geçer. Etrafına güzellikler saçarak vadi boyunca köpük köpük ardeşen’e iner ve kendisi gibi çılgın Karadeniz’e dökülür.

Rize'de gezilecek yerler-Rize Fırtına Deresi-
Rize Fırtına Deresi

Çamlıhemşin ve Ayder yolu Fırtına Deresi’nin kıyısını takip eder. Yol boyunca zipline yaptıran mekanları görürsünüz. Ve tabi daha önemlisi rafting yaptıran sayısız işletme. derenin yüksek kesimlerinde rafting yapmak ölümle dans etmek olur ki yapana da rastlamadım. Ancak denize yakın 5-6 km lik bölüm rafting yapmak için çok uygundur. Fırtına Deresini ziyaret edip rafting yapmadan giderseniz hatırı kalır.

Rize’de Gezilecek Yerler Rehberi

Değerli arkadaşlar yukarıda Rize’de gezilecek yerleri ayrıntılı bir şekilde anlattım. Sizlere güzel bir gezi diliyorum. Farklı güzergahlar veya yol tarifli geziler için Doğu Karadeniz Gezi Rehberi veya Rize Gezi Rehberi yazılarıma göz atabilirsiniz.

Join The Discussion