Rize

Dağmaran Rize. Muhteşem Manzara Eşliğinde Kahvaltı.

Dağmaran Rize’de kahvaltı denince akla gelen 1. mekandır. Siz buna muhteşem bir kahvaltı deyin.

Rize merkeze yaklaşık dört buçuk km mesafede harika bir manzara eşliğinde yapacağınız bir kahvaltı olacak bu.

Dağmaran Kahvaltı
Dağmaran Kahvaltı

Bütün şehri ayaklarınızın altına seren, bununla yetinmeyip Karadenizi bir çarşaf gibi boylu boyunca beğeninize sunan harika bir manzara.

Manzara
Dağmaran Manzara

Rize merkezde eski orta caminin yanından geçen yolu takip ederek denizin karşısında Duvar gibi yükselen dağa tırmanıyorsunuz.

Bu tırmanış esnasında yolun bazı bölümlerinde uçak yolculuğundaymışsınız gibi hissedersiniz. Şehri ayaklarınızın altında görerek yükselirsiniz.

Yol ayrımları kafanızı karıştırabilir bu nedenle merkezden itibaren navigasyon açmanızda fayda var.

Yollar bol virajlı olmasına rağmen gayet güzel ve asfalt. Üstelik dar değil. Rize’nin birçok yerinde olduğu gibi karşıdan araç geldiğinde durmak zorunda kalmıyorsunuz.

Dağmaran Yollar
Dağmaran Yollar

Yüksekte olmasına rağmen ıssız dağ başında bir yer diye düşünmeyin. Mahalle aralarından geçerek gidiyorsunuz. Üstelik minibüsle de gidiliyor Dağmaran’a.

Dağmaran’a Nasıl Ulaşılır

Eski orta caminin arkasından kalkan Dağbaşı minibüslerine binerek ulaşabilirsiniz.

Dağmaran Konum
Dağmaran Konum

Muhit olarak merkeze bağlı Dağbaşı mevkiinde yer alır Dağmaran. Ancak tam adresi Balsu Mahallesi. Üstte belirttiğim güzergahı takip ederseniz önce Dağsu Mahallesinden geçersiniz ardından Balsu Mahallesine girip yaklaşık 100 m ilerledikten sonra Dağmaran’dasınız.

Dağmaran-rize
Dağmaran

Geniş otopark imkanı Rize’de nadir bulabileceğiniz bir lüks.

Dağmaran Otopark
Dağmaran Otopark

Haftasonları boş masa bulmak imkansız. Ancak kısa bir süre bekledikten sonra boşalan bir masaya oturabilirsiniz.

Önceden rezervasyon yaptırarak gitmekte fayda var. Açık büfe kahvaltı saat 12 ye kadar demişlerdi telefonda. Ama 12 den sonra da aynı ürün yelpazesiyle devam ediyor.

Çalışanların güleryüzü ve sizi rahat ettirmek için harcadıkları çaba takdire şayan. Rize ortalamasının çok çok üstünde. Özellikle çay ocağında çalışan ablanın kibarlığına ve güleryüzüne hayran kaldım.

Açık büfeye gelince; tek tek anlatamayacağım ancak ürün yelpazesi çok geniş.

Üstelik herşey özenle hazırlanmış. Çeşit sayısı artsın diye baştan savma koyulmuş bir şey bulamazsınız. Klasik beş yıldızlı otel kahvaltı menüsü gibi değil. Kesinlikle çok daha kaliteli.

Su böreği ve etli ekmeği özellikle çok beğendim. Ama adını anmadan geçemeyeceğim bir ezme salata vardı. Koca bir tabak yediğimi itiraf edeyim 🙂

Altı bardak içtiğim çay da gayet güzeldi. Ve çay bardaklarında dudak izi arayan titiz biriyseniz burada böyle bir endişheniz olmasın 🙂

Dağmaran Çay Keyfi
Dağmaran Çay Keyfi

Karnınız doyduktan sonra çayınızı yudumlarken manzaraya da doyabilirsiniz.


Hatta yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dağmaran’ın önünden geçen yoldan devam ederek otantik bir yürüyüş yaparsınız. Çıkmaz sokak yazısına aldırmayın 300 metre kadar devam eder o yol. Biraz yürüdükten sonra kendinizi eski bir film karesinde gibi hissedebilirsiniz.

Nostalji
Nostalji

Hem Kaçkar dağlarını hemde uçsuz bucaksız denizi seyretmenin keyfine varacaksınız. Üstelik muhteşem bir ziyafetin üstüne…

Huzur-Rize
Huzur
Nostalji-Rize
Nostalji
 Karlı Dağlar
Karlı Dağlar

Planlı, yol tarifli ve en kapsamlı Rize gezisi için Rize Gezi Rehberi yazıma ve Rize’de Gezilecek Yerler yazıma göz atabilirsiniz…

Join The Discussion