Artvin

Borçka Karagöl Tabiat Parkı. En Detaylı Anlatım.

Artvin Borçka Karagöl, Doğu Karadeniz’in muhteşem doğal güzelliklerinden biri. Gözlerinize inanamayacağınız bir doğa harikası.

Daha önce defalarca uğradığım bu muhteşem doğayı yeniden görme, yaşama fırsatı buluyorum. Her gelişimde burayı talan edilmemiş aynı doğal güzelliğiyle görmek beni ayrıca mutlu ediyor.

Bir heyelan set gölü. 1800 lü yıllarda Klaskur deresinin önünün kapanması sonucu oluşmuş. Yaklaşık 1480 metre rakımda ve en derin yeri 25 metreye kadar ulaşıyor. Göl alanı 50 000 metrekare.

2002 yılında göl ve çevresini içine alan 368 hektarlık alan tabiat parkı ilan edilmiş. Park alanı zengin bitki florasına sahip. Tabi bölgede hayvan çeşitliliği de üst seviyede.

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl

Bir önceki gelişimde göle yaklaşık 2 km mesafede yol üstünde bir karacaya rastlamıştım. Nazlı bir bakış atıp koşarak uzaklaşmıştı. Bölgede bol miktarda ayının ve az da olsa vaşak vb. hayvanların yaşadığı bilinmekte.

Borçka Karagöl Nerede

Borçka Karagöl Nerede
Borçka Karagöl Nerede

Göl ve tabiat parkı Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içinde. Borçka’ya 26 km, Artvin Merkez’e 60 km, Hopa’ya 63 km uzaklıkta. Yolları gayet güzel. Son 5-6 km ye kadar asfalt sonrası taş döşenmiş yol şeklinde.

Borçka Karagöl Yol Haritası
Borçka Karagöl Yol Haritası

Borçka Karagöl genellikle Doğu Karadeniz Gezisi kapsamında turistlerin uğradığı bir nokta. Dolayısıyla en fazla gelinen güzergah Rize-Trabzon güzergahı. Hopa Borçka arasında bulunan Cankurtaran geçidi ,5 km uzunluğunda bir tünel yapılarak bypas edildiğinden yol hem daha kısa hem de rahat.

Borçka Karagöl’de Ne Yapılır

Yürüyüş: Öncelikle yürüyüş yapmalısınız. Göl çevresini tam tur dolanan patika yol var. Harika manzaralara şahit olacaksınız. Her açıdan farklı bir güzellik sunuyor göl manzarası. Fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Sandal turu: Sandal kiralayabilir göl üzerinde keyifli bir sandal turu yapabilirsiniz. Daha önceki gelişlerimde yapmıştım. Tavsiye ederim.

Kamp: Tabi ki kamp. pansiyonların uzak olması sizi kamp yapmaya ikna edecek başka bir sebep. Önceleri göle sıfır noktasında kamp imkanı vardı ancak şu an orayı kamp için kullandırmıyorlar. Otoparkın biraz yukarısında kamp alanı var. Çadırınız yoksa kiralayabilirsiniz.

Mangal:Böyle bir manzaraya karşı mangal yapmak başka yerde nasip olmaz 🙂

Borçka Karagöl Konaklama

Borçka Karagöl Doğu Karadeniz’deki diğer doğa turizmi noktaları olan Ayder Yaylası ve Uzungöl’den farklı olarak yapılaşmaya çok şükür henüz açılmamış bir yer. Henüz araplar keşfetmedi burayı sanırım. Ya da uzak geliyor. Her ne sebeple olursa olsun göl kıyısı beton yığınlarıyla, mantar gibi bitmiş yapılarla katledilmemiş.

Olması gerektiği gibi gölün 6-7 km yakınlarında konaklama noktaları mevcut. Mesela bunlardan bazıları;

  • Tema Vakfı Konuk Evi -11 km
  • Dere Pansiyon ve Restaurant 8 km.
  • Lamazi Pansiyon Restoran 7 km.
  • Emir’in Çay Evi Pansiyon 6 km.
Lamazi Pansiyon
Lamazi Pansiyon

Borçka Karagöl konaklama fiyatları ne alemde diye soracak olursanız ; Oda fiyatı 150 tl-300 tl arasında değişiyor. Odaların en az iki kişilik olduğunu hesaba katarsak bence pahalı değil. Ancak önceden rezervasyon yaptırmak lazım. Detay görmek isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Borçka Karagöl Yeme İçme İmkanları

Yukarıda bahsettiğim gibi Karagöl çevresinde yapılanmaya izin verilmemiş. Belediyenin işlettiği bir tesis mevcut. Oradan tost, ayran, çay, kahve tarzı bişeyler atıştırma şansınız var. Restoranlar, pansiyonlar gibi 6-7 km aşağıda.

Ancak güzel haber !!! Mangal yapmak serbest. Göl çevresinde iki noktada çardaklar var. O bölgelerde mangal yapabilirsiniz.

Borçka Karagöl Giriş Ücreti

Borçka Karagöl Seyir
Borçka Karagöl Seyir

Bu tarz yerlerde bir giriş ücreti var bilirsiniz. Ancak verdiğiniz giriş ücretine acımayacağınız bir yer burası. “Borçka karagöl giriş ücreti ne kadar” diye soracak olursanız ;

  • Motosiklet : 6 tl.
  • Otomobil : 12 tl.
  • Minibüs : 36 tl

Otobüsle gelen olmuyormuş. Nedenini bilmiyorum. Belki de tur şirketleri aynı anda bir otobüsü dolduracak kadar ziyaretçi toplayamadığından.

Bu arada otopark ücretsiz. Aracınıza mutlaka bir yer bulabiliyorsunuz.

Borçka Karagöl’e Ne Zaman Gidilir

Karadeniz bölgesinin özellikle de Doğu Karadeniz’in üst bölgeleri kış aylarında yoğun kar yağışı alan bölgeler. Kış aylarında şartlar pek elverişli değil buralarda. Ayder Yaylası kış turizmine de açık bir yer ancak Borçka Karagöl’de henüz öyle bir imkan yok.

Karagöl Karşı Kıyı
Karagöl Karşı Kıyı

Dolayısıyla Mayıs-Kasım ayları arasında gelmenizi tavsiye ederim. Ancak buraya gelirken hangi mevsim olursa olsun yanınızda yağmurluk bulundurmayı unutmayın.

Bölgede Gezilecek Başka Yerler

Artvin Merkez, Cam teras, Şavşat Karagöl şeklinde başlayarak uzun bir liste yapabilirim ama siz en iyisi detaylı bilgi için şu yazılarıma göz atın;

Değerli arkadaşlar Artvin Borçka Karagöl hakkında merakınızı giderecek bir yazı olduğunu umuyorum. Eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlara yazabilirsiniz. Başka yazılarda buluşmak dileğiyle…

2 Comments

  1. Sema Eylül 16, 2019
  2. yucebabauyandi Eylül 16, 2019

Join The Discussion